جداسازی در نفت و گاز

تصفیه آب

جداسازی در نفت و گاز

جداسازی در نفت و گاز ، در اصطلاحات نفتی، جدا کننده (separator) به مخازن تحت فشاری(pressure vessel) گفته می‌شود که برای جدا کردن سیالات تولیدی چاه‌های نفت و گاز به اجزای مایع و گازی به کار می‌روند. در تولید نفت، جداکننده یک مخزن بزرگ است که برای جدا سازی سیالات تولیدی (production fluids) به اجزای تشکیل دهنده خود شامل نفت، گاز و آب طراحی شده است.

عبارات زیر همگی به جدا کننده اشاره دارند: جدا کننده نفت و گاز (oil and gas separator)، جدا کننده (separator)، جدا کننده مرحله‌ای (stage separator)، تله (trap)، مخزن ناک‌آوت (knockout vessel)، درام ناک‌آوت (knockout drum)، تله ناک‌آوت (knockout trap)، ناک‌آوت آب (water knockout) یا ناک‌آوت مایع (liquid knockout)، محفظه فلش (flash chamber)، مخزن فلش (flash vessel)، تله فلش (flash trap)، جداکننده انبساطی (expansion separator)، مخزن انبساطی (expansion vessel)، اسکرابر (scrubber)، اسکرابر گازی (gas scrubber)، فیلتر (filter) و فیلتر گاز (gas filter)..

جداسازی در نفت و گاز

مخازن جدا کننده به طور معمول بر روی یک پلتفورم در نزدیکی سر چاه، منیفولد و یا مخزن به کار می‌روند و سیالات تولید شده در چاه‌های نفت و گاز را به مایع و گاز جدا می‌کنند. به طور کلی جداکننده‌های نفت و گاز شامل اجزا و ویژگی‌های زیر هستند:

1. یک مخزن که شامل قسمت‌های زیر است:

 • دستگاه و/یا بخش جداسازی اولیه
 • بخش ته‌نشینی گرانشی (gravity settling) یا جداسازی ثانویه
 • استخراج‌کننده مه (mist extractor) برای حذف ذرات مایع کوچک از گاز
 • خروجی گاز
 • بخش ته نشینی یا جداسازی مایع برای حذف گاز و بخار از روغن؛ در یونیت‌های سه فازی، این بخش آب را نیز از نفت جدا می کند
 • خروجی نفت
  2.خروجی آب در یونیت‌های سه فازی 2. ظرفیت حجمی کافی مایع برای حذف سرج مایع (liquid surge) یا اسلاگ (slugs) از چاه‌ها و یا خطوط جریان.
  3. قطر، ارتفاع و یا طول کافی مخزن برای امکان جداسازی بیش‌تر مایع از گاز؛ به طوری که استخراج‌کننده مه پر از آب نخواهد شد.
  4. یک وسیله برای کنترل سطح روغن در جدا کننده که معمولا شامل یک دستگاه کنترل سطح مایع و یک شیر موتوری دیافراگمی (diaphragm motor valve) در خروجی گاز می‌شود.
  5. یک شیر بک پرشر (backpressure) در خروجی گاز برای حفظ فشار ثابت در مخزن.
  6. وسیله‌های اطمینان فشار.

جدا کننده‌ها بر اساس این اصل کار می‌کنند که سه جزء دارای دانسیته‌های مختلف هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در زمان حرکت آرام لایه‌لایه شوند، به صورتی که گاز در بالا، آب در پایین و روغن در وسط باشد. هر گونه مواد جامد از قبیل شن و ماسه نیز در پایین جدا کننده ته نشین می‌شوند. کارکرد جداکننده‌های نفت و گاز را می‌توان به کارکردهای اولیه و ثانویه تقسیم کرد.

به اشتراک گذاری این مطلب